JESIEŃ – zmora kierowców. Jak się przygotować do tego okresu?


29.09.2021

Jesień to czas szybkich zachodów słońca, deszczu i śliskich dróg. Poniżej kilka rad dla zmotoryzowanych jak poradzić sobie w tym trudnym czasie.1. Prędkość – warto zmienić swoje letnie przyzwyczajenia i odpuścić nogę z gazu, ułatwi to hamowanie na mokrej nawierzchni, które jest znacznie wydłużone względem suchej oraz manewry na zakrętach, które przez spadające liście bywają bardzo zdradliwe.


2. Dbanie o czystość auta – jesień to czas, gdy temperatury spadają poniżej zera. 
Pamiętajcie aby myć auta w dodatnich temperaturach, ponieważ możemy się nabawić problemów, między innymi z zamarzającymi uszczelkami. Uszczelki warto zabezpieczyć smarem silikonowym lub wazeliną.
Dla osób trzymających auto „pod chmurką”, jest to ostatni moment aby zabezpieczyć lakier pojazdu woskiem przed szkodliwymi chemikaliami używanymi do utrzymywania czystości dróg w zimie.


3. Wycieraczki, szyby oraz oświetlenie – podstawa naszego bezpieczeństwa jesienią.
Warto skontrolować stan wycieraczek poprzez sprawdzenie czy nie są spękane oraz wyszczerbione, jeżeli objawy występują należy je wymienić.
Gdy uszczerbków brak należy je oczyścić, najlepiej białą szmatką nasączoną alkoholem do tego stopnia, aż wycieraczka nie będzie zostawiać brudu.
Szybę należy sprawdzić pod kątem pęknięć, czy nie kwalifikuje się do wymiany. Jeżeli nie, należy dokładnie ją oczyścić – na początku używając płynu do usuwania owadów, a następnie płynem do szyb.
Czas na oświetlenie, które w czasie gdy zmrok zapada szybko wpływa na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Należy sprawdzić, czy wszystkie żarówki są sprawne i nie przygasają.
Stan kloszy jest równie ważny – zmatowione klosze mogą dawać nawet 50% mniej światła! Jeżeli widzisz, że Twoje klosze są już w złym stanie, należy je odnowić poprzez polerowanie lub zakup nowych. Warto również wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy.


4. Płyny eksploatacyjne i akumulator – nie pozwól aby Twoje auto Cię zawiodło.
Na stacji diagnostycznej lub u mechanika, poproś o sprawdzenie płynów eksploatacyjnych takich jak: płyn chłodniczy oraz płyn hamulcowy. Płyny z czasem eksploatacji tracą swoje właściwości i jeżeli nie spełniają już swoich norm, należy je jak najszybciej wymienić! Warto to zrobić, ponieważ przy zamarznięciu płynu chłodniczego, możemy nabawić się sporych kosztów związanych z wymianą silnika! Płyn hamulcowy jest również bardzo ważny – z czasem wytrąca się w nim woda. Gdy będzie jej ponad dopuszczalną normę nasze hamulce mogą przestać działać prawidłowo, a droga hamowania znacznie się wydłuży! Akumulator jest również bardzo istotną rzeczą, która odpowiada między innymi za rozruch silnika. Będąc na stacji diagnostycznej, również warto go sprawdzić i w przypadku zużycia wymienić. Nie dopuść do tego, aby Twoje auto odmówiło Ci posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na potrzebne produkty, aby w spokoju przetrwać jesień.
Wszystkie są dostępne od ręki w naszym sklepie i magazynie! Nie czekaj na ostatnią chwilę.

www.proxo.pl


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka