Jak przygotować auto na wakacyjny wyjazd


09.07.2019

Sezon wakacyjny czas START! Wielu kierowców wybiera się na urlop własnymi czterema kółkami. Jak przygotować się do podróży i dojechać bez problemów?


Zaplanowałeś kilka albo kilkanaście dni wolnego, do tego trafiłeś ze słoneczną pogodą.. To idealny  czas, żeby wsiąść do auta i gdzieś pojechać! Jedni wybierają góry lub morze, jeszcze inni wyjazd za granicę – każdy z tych pomysłów jest dobry!

Niestety każdy wyjazd może skończyć się awarią auta.. Nie każdy planuje odpowiednio przygotować samochód do wyjazdu myśląc, że „jakoś dojedzie”. Lepiej dmuchać na zimne i oszczędzić sobie popsutego auta i humoru w trasie.


Zacznijmy od podstawowej czynności – weźmy dowód w rękę i sprawdźmy czy mamy aktualny przegląd oraz polisę ubezpieczeniową i czy obowiązuje ona poza granicami naszego kraju.

Teraz przejdźmy do naszego auta!
Tutaj pierwszą rzeczą, którą powinniśmy skontrolować jest sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych.

Olej – jeden z najważniejszych płynów w naszym siniku. Sprawdźmy jego stan oraz kiedy ostatni raz go wymienialiśmy. Jeżeli do kolejnej wymiany brakuje tysiąc lub dwa tysiące kilometrów warto wymienić go już przed wyjazdem. Jeśli chodzi o parametry oleju – najbezpieczniej będzie trzymać się zaleceń producenta. W kwestii wyboru oleju polecamy PETRONAS Syntium, które łączą najlepszą jakość i najnowsze zastosowania technologiczne w rozsądnej cenie. W przypadku najpopularniejszych w naszym kraju aut z grupy Volkswagena polecamy oleje z końcówką AV (PETRONAS Syntium 5000 5W-30 AV), które dedykowane są do silników VW. Oczywiście oleje do samochodów innych marek, które wymagają innych aprobat, marka PETRONAS również posiada w swojej bogatej ofercie. 

Kolejnym ważnym płynem jest płyn chłodniczy. Najważniejszy jest jego stan. W przypadku gdy zabraknie nam płynu możemy przegrzać silnik co skutkować może poważnym uszkodzeniem silnika, więc i dużymi kosztami jego naprawy. Pamiętajmy aby koniecznie skontrolować jego stan oraz zabrać buteleczkę „na dolewkę”. Polecamy tutaj markę PROXO, która oferuje wszystkie rodzaje płynu chłodniczego w wysokiej jakości.

Pamiętajmy jeszcze o kontroli stanu układu hamulcowego. Sprawdźmy czy nie mamy zużytych klocków hamulcowych oraz czy tarcze nie są nadmiernie zużyte i zardzewiałe. Skontrolujmy też stan płynu hamulcowego i jak w przypadku oleju, postarajmy przypomnieć sobie kiedy ostatni raz był wymieniany. Pamiętajmy, że płyn hamulcowy też się zużywa! W przypadku zbyt długiego interwału wymiany traci on swoje właściwości i podczas nagłego hamowania może się przegrzać i nas zawieść. Warto więc go wymienić! Z pomocą przychodzi płyn hamulcowy PROXO DOT-4!

Opony – to one trzymają nas na asfalcie, warto więc skontrolować wysokość ich bieżnika, sprawdzić czy nie są zbyt stare, spękane lub uszkodzone. Uzupełnijmy również ciśnienie w oponach według zaleceń producenta, jego zbyt niskie ciśnienie może skutkować nadmiernym zużyciem się opon lub ściąganiem auta z jego toru jazdy.

Nie zapomnijmy też przeczyścić szyb. Smugi i zabrudzenia na szybie czołowej rozpraszają światło pojazdów jadących z naprzeciwka co może oślepić kierowcę. Do tego zabiegu polecamy kosmetyki PROXO. Warto też zabrać ze sobą nawilżane chusteczki do rąk lub do szyb, które w nagłych wypadkach mogą być bardzo pomocne. Na szczęście marka PROXO również je oferuje.

 

Gdzie znaleźć wszystkie produkty wymienione w artykule? Najlepiej udać się do naszego sklepu Moto Komplex, który znajduje się w Strzelinie, ul. Ząbkowicka 32. W przypadku klientów detalicznych, którzy chcieli by aby produkty znalazły się też u nich zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem handlowym lub działem magazynu: KONTAKT

 


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka