NEWS of THE YEAR – Castrol powraca do F1!


27.09.2017

Castrol powraca na stare podwórko!


Sezonu 2017 rozpoczyna się juz wkrótce! Po kilku latach przerwy zobaczymy bolidy pod banderą Castrol. Castrol i BP będzie wspierać zespół Renault od strony technologicznej. Trzymamy kciuki!

Castrol i sport motorowy zawsze były ze sobą nierozerwalnie związane. Niemal w każdej z licznych dyscyplin marka zaznaczyła swoją obecność, odnosząc spektakularne sukcesy. Wśród nich była także Formuła 1, najbardziej znany i prestiżowy rodzaj motorsportu. Jednak nim narodziła się Formuła 1 wielką popularnością cieszyły się wyścigi samochodów sportowych. Takim samochodem był m.in. Bentley 4½ Litre, za kierownicą którego Woolf Barnato i Bernard Rubin wygrali w 1928 r. 24-godzinny wyścig w Le Mans. Oleju do zwycięskiej maszyny dostarczył Castrol.

Castrol Etoll Formuła 1

Formuła 1 pierwotnie była nazwą klasy samochodów dopuszczonych do wyścigów Grand Prix. Wyścigi te były organizowane już od lat 20. XX w., ale dopiero po II wojnie światowej doczekały się jednolitych regulaminów. W 1950 r. po raz pierwszy zaczęto wyłaniać mistrza świata wśród kierowców, a kilka lat później także wśród konstruktorów. W 1954 r. do stawki dołączył Mercedes-Benz z bolidem W196. Rzędowa, 8-cylindrowa jednostka o mocy blisko 300 KM smarowana była olejem Castrol R20. Ten innowacyjny, półsyntetyczny olej został opracowany przy współpracy z koncernem ze Stuttgartu. Za kierownicą W196 Juan Manuel Fangio wywalczył swój drugi tytuł mistrzowski.

Etoll Castrol dystrybutor Formuła 1

Aż do końca lat 60. bolidy Formuły 1 malowane były w barwy kraju, z którego pochodziły. Wraz z pojawieniem się naklejek sponsorskich rozpoczęła się era kontraktów, które dotyczyły nie tylko finansowania, ale też wsparcia technologicznego. W 1973 r. logo Castrol pojawiło się na bolidach małego włoskiego teamu Tecno, a rok później także na bolidach amerykańskiej stajni Parnelli. W barwach tej ostatniej startował przyszły mistrz F1 Mario Andretti. W 1977 r. podpisano umowę z zespołami Ensign i Wolf Racing. Współpraca ze stajnią Waltera Wolfa dała Castrolowi 3 zwycięstwa w tym sezonie. W 1979 r. Castrol wspierał team McLarena a w latach 1983-84 Brabhama, co zaowocowało 6 zwycięstwami.

Pod koniec lat 80. Logo Castrol widoczne było tylko na bolidach niewielkiej ekipy Zakspeed, a w 1992 i 1993 r. Castrol był głównym sponsorem teamu Lotus. W 1994 r. na scenę powrócił Mercedes – silniki Ilmor-Mercedes napędzające bolidy ekipy Sauber smarowane były olejami Castrol. Na sukcesy trzeba było jednak zaczekać do 1997 r. Wówczas Castrol został partnerem zespołu Williams-Renault. 3-litrowa, 10-cylindrowa jednostka Renault była wówczas najlepszym silnikiem w Formule 1. Po zaciętej walce Jacques Villeneuve pokonał Michaela Schumachera i zapewnił sobie tytuł mistrza świata. Ekipa Franka Williamsa mogła świętować także tytuł mistrzowski wśród konstruktorów.

POWRÓT PO PRZERWIE

Formułą 1 Castrol

Partnerstwo z zespołem Williamsa trwało do 2005 r. i przyniosło jeszcze 10 wygranych wyścigów. Po zakończeniu umowy Castrol skupił się na innych dziedzinach sportu motorowego. W 2017 r. marka powraca – wraz ze swoim partnerem BP będzie wspierać technologicznie ekipę Renault.

Jesteś zainteresowany olejami marki Castrol - zadzwoń!
tel. +48 600 827 493


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka